Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді імені М. Свєтлова

Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді імені М. Свєтлова

Україна, Дніпропетровська область, Дніпро, вул. Старокозацька, буд. 60

Історія та сьогодення Дніпропетровської обласної бібліотеки для молоді імені М. Свєтлова

Комунальний заклад «Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова» – спеціалізована бібліотека, інформаційно-культурологічний центр для юнацтва та молоді, обласний методичний центр для бібліотекарів, що обслуговують юнацтво в бібліотеках Дніпропетровщини. Місія бібліотеки – розширення доступу молодих користувачів до інформаційних та культурних ресурсів, підтримка і розвиток творчих здібностей молодої людини.

Історія

Заснована як Дніпропетровська міська бібліотека для юнацтва на підставі рішення ІV сесії Дніпропетровської міської Ради депутатів трудящих 11-го скликання від 21 листопада 1967 р. та наказу відділу культури міської Ради депутатів трудящих №61 від 15 грудня 1968 р. Бібліотеці було надане приміщення у цокольному поверсі п'ятиповерхового типового житлового будинку за адресою: м. Дніпро, вул. Комсомольська (нині – Старокозацька), 60, де вона розташована і понині. Роботу з формування фондів та створенню матеріальної бази бібліотеки, підбору кадрів було розпочато з 1 січня 1969 р. Обслуговування читачів розпочалося з 4 лютого 1970 р. Першим керівником бібліотеки була Любов Тимофіївна Расторгуєва, яка підбирала приміщення для закладу, укомплектовувала штат та розпочала формування фонду.   В цей період  були визначені основні напрямки роботи бібліотеки.
29 жовтня 1970 р. бібліотеці присвоєно ім’я поета Михайла Аркадійовича Свєтлова, уродженця м. Катеринослава.

У 1973-1979 рр. директором бібліотеки була Людмила Іванівна Карамушко. Особлива увага в цей період приділялась індивідуальному керівництву читанням, профорієнтаційній роботі, створювались перші клуби: «Сучасниця», «Ким бути?», «Театр від А до Я». У 1975 році бібліотека стала переможцем республіканського конкурсу-огляду культурно-освітніх установ за роботу з патріотичного виховання молоді. 1976 року їй присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи».
априкінці 1970-х рр. почали створюватися юнацькі структурні підрозділи в централізованих бібліотечних системах країни. Бібліотека очолила цю роботу на Дніпропетровщині. За рішенням обласної Ради депутатів трудящих від 13 січня 1977 р. бібліотеку було реорганізовано в обласну бібліотеку для юнацтва. У структурі бібліотеки з’явилися нові відділи: науково-методичний, мистецтв, інформаційно-бібліографічний, комплектування й обробки літератури, збереження фондів.

У 1979-1983 рр. бібліотеку очолювала Віра Миколаївна Шмакова. В цей час активно формувалась мережа юнацьких структурних підрозділів області.  Працівники обласної бібліотеки для юнацтва регулярно виїжджали для надання допомоги районним і сільським бібліотекам в роботі з юними читачами. У 1983 – 2001 рр. бібліотеку очолювала Алла Андріївна Рудик, якій у 1990 р. було присвоєно звання заслуженого працівника культури Української РСР. У зв’язку з реформою загальноосвітньої школи бібліотека активізувала роботу на допомогу профорієнтації старшокласників. У 1989 р. бібліотека брала участь у виставці досягнень народного господарства України, за що одержала Диплом третього ступеня. Заклад неодноразово було нагороджено  почесними грамотами за активну участь у вихованні молоді. В бібліотеці працював «Університет книголюбів», з’явилися нові клуби.
У 1992 р. бібліотека розширила вікові рамки обслуговування читачів до 28 років і набула статусу обласної бібліотеки для молоді. Колектив долучився до вирішення державних завдань по формуванню молодої особистості, визначених у Законі України "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні" від 5 лютого 1993 р. В бібліотеці було створено національно-патріотичний клуб «Молода Січ» та служби психологічної та юридичної допомоги.  Розпочалась робота зі створення  електронної бази даних на статті із періодичних видань з питань історії України, народознавства та українського літературознавства. Завдяки можливостям комп'ютерної техніки розширилась видавнича діяльність бібліотеки.

Сьогодення

З 2001 р. бібліотеку очолює Ольга Леонідівна Матюхіна. Сьогодні бібліотека є осередком духовного, творчого спілкування юнаків та дівчат, інформаційним центром з питань державної молодіжної політики, освіти, професійної орієнтації, правового захисту, здорового способу життя та розвитку творчого потенціалу молоді. Бібліотека розширила коло взаємодії з молодіжними громадськими організаціями, творчими спілками, установами та закладами.
Директор бібліотеки є членом  Міжвідомчої координаційної ради з правової освіти населення при Дніпропетровській облдержадміністрації.

У бібліотеці працюють 11 молодіжних клубів літературного, правового, психологічного, естетичного, медіа просвітнього спрямування. У структурі бібліотеки працюють 9 відділів: читальний зал,  абонемент,  відділ мистецтв,  відділ комплектування, відділ зберігання книжкового фонду, інформаційно-бібліографічний відділ у складі якого діє Молодіжно-інформаційний центр, відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів  до складу якого входить інтернет-центр, відділ методико-соціологічної роботи та сприяння соціалізації молоді, відділ матеріально-технічного постачання. Всі структурні підрозділи будують свою роботу на основі вивчення інформаційних потреб молоді, її психологічних і вікових особливостей. З урахуванням цих факторів діє система обслуговування та  формування інформаційної культури молодих користувачів, ведеться пошук інноваційних  форм залучення їх до книги, читання, змістовного дозвілля.  Щорічно бібліотека сприяє участі талановитої молоді Дніпропетровщини у Всеукраїнських та обласних літературно-мистецьких конкурсах.

Фонди бібліотеки універсальні. Загальний їх обсяг становить понад 190 000 примірників: у тому числі: книги, періодичні видання, електронні видання та аудіовізуальні видання. Загальна площа приміщень бібліотеки на сьогодні складає 1017,7 м2. Інформаційно-пошуковий апарат є системою, що складається як з традиційних паперових, та електронних баз даних,  які ведуться у програмі САБ «Ірбіс-64».  У бібліотеці ведеться  електронні бази даних: каталог книг, каталог нот, бібліографічна база «Молодь третього тисячоліття», база на аудіо-мультимедіадокументи. Бібліотека є учасником проекту «Придніпровський корпоративний каталог».
Бібліотеку відвідують щорічно понад 18 000 користувачів, яких обслуговують 33 бібліотечних працівники. Загальна кількість відвідувань – понад 87 000, книговидач – понад 378 000. Бібліотека є інформаційно-консалтинговим центром для бібліотек області, що працюють з юнацтвом та молоддю. Фахівці закладу здійснюють інформаційне та довідкове забезпечення, збір, обробку та аналіз даних про розвиток окремих бібліотек та бібліотечної системи в цілому, надають консультативно-методичну допомогу бібліотекам в організації обслуговування молодих користувачів. З метою підвищення професійної компетентності бібліотекарів, розвитку бібліотечної справи в регіоні проводяться обласні наради, семінари, школи професійної майстерності, тренінги. Підготовка методичних, інформаційно-бібліографічних та рекламних видань бібліотеки  здійснюється на власній технічній базі за допомогою комп`ютерів і принтерів.

Від 1997 року бібліотека бере участь у конкурсах, програмах розвитку. Перший успішний проект «Щоб життя не пройшло стороною» було подано на конкурс програм Міжнародного фонду «Відродження».
2013 року бібліотека стала переможцем проекту міжнародної технічної допомоги «Глобальні Бібліотеки «Бібліоміст-Україна»”, який реалізовувала Рада міжнародних наукових досліджень і обмінів (IREX) з організації нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету у рамках Програми «Бібліоміст». Цього ж року бібліотека приєдналася до проекту «English 123 у бібліотеці». Працівники бібліотеки стали учасниками проекту Програми «Бібліоміст»  «Сучасний бібліотекар». 2014 року бібліотека стала фіналістом у  конкурсу міні-проектів «Партнерство бібліотеки та громади» у рамках програми «Бібліоміст» Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) та  учасником проекту «Регіональні піар-офіси сучасних бібліотек». 2015 року бібліотека увійшла до числа фіналістів конкурсу на участь у створенні кіноклубів медіапросвіти з прав людини Docudays UA, оголошеного Міжнародним  фестивалем документального кіно про права людини Docudays UA та Програмою "Бібліоміст".

Бібліотека представлена у мережі Інтернет.  2014 р. створено сайт бібліотеки. Бібліотека представлена у соцмережах: Фейсбуці та Твіттері, має блоги «Бібліофішка» та «SimplyEnglish». Створена локальна мережа з 42 комп’ютери. Діє Wi-Fi-зона. До послуг користувачів бібліотеки – мультимедійне обладнання та копіювально-множувальна техніка. Працівники бібліотеки є членами Української бібліотечної асоціації та Дніпропетровської бібліотечної асоціації.

Фішка бібліотеки сьогодні – робота на відкритих майданчиках, вулицях та парках міста із активним залученням креативної, творчої молоді.   

Олена Дудченко, Лілія Лєбєдєва
Бібліографія:

Білявська В. Бібліотека – місце пізнання і радості: [Робота з літніми пришкільними таборами] / В. Білявська // Джерело. – 2015. –№35-36. – Вересень. Ч.2. – С.6.
Боярунець В. В інформаційному просторі / В. Боярунець // Бібліотечна Дніпропетровщина. – 2003. – Вип.2. – С.87-89.
Матюхіна О. Л. Бути молодим – це здорово! / О. Л. Матюхіна // Вісник Дніпропетровської бібліотечної асоціації. – 2012. – Вип. 1. – С.10.http://elib.nplu.org/view.html?&id=2404.
Матюхіна О. Відкрий бібліотеку – відкриєш себе / О. Матюхіна // Січеслав. – 2012. – №1. С.100-104.
Матюхіна О. Жити разом, бо разом ми – сила : про роботу з внутрішньо переміщеними особами / О. Матюхіна // Бібліосвіт : інформ. вісн. – Вип. 3 (59) 2016 / [редкол. : Г. Саприкін (голова редкол.), Т. Сопова (відп. ред.), Т. Якушко]; Держ. б-ка України для юнацтва. – К. : [б. в.], 2016. –С.24-29. – Вісник Дніпропетровської бібліотечної асоціації. – 2016. – №4. – С.2-3.http://profy.4uth.gov.ua/methodical-work-of-the-state-library-of-ukraine-for-youth/newsletter-bibliosvit/2016-issue-57-60/bibliosvit-59-no3-2016-r https://www.libr.dp.ua/duploads/files/%D0%92%D1%96%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BA%20%D0%94%D0%91%D0%90%202016_4.pdf.
Матюхіна О. Сонячне бібліотечне коло / О. Матюхіна // Бібліосвіт. – 2012. – №3. – С.27-31. – Бібліотечна Дніпропетровщина. – Вип.15. – Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2012. – С.71-75.http://profy.4uth.gov.ua/methodical-work-of-the-state-library-of-ukraine-for-youth/newsletter-bibliosvit/2012-Issue-41-44/zurnal-bibliosvit-no3-43-2012-r.
Міщенко І. У твоїх руках книга / І.Міщенко // Прапор юності. – 1980. – 28 черв.
Поповський А. Перший літературний конкурс ім. Олени Теліги на Січеславщині / А. Поповський // Бористен. – 2000. – С.24.
Рудик А. Щоб життя не пройшло стороною: [Проект клубу «Контакт» – переможець конкурсу Міжнародного фонду «Відродження»] / А. Рудик // Бібліосвіт. – 1999. – №2. – С.10. http://profy.4uth.gov.ua/methodical-work-of-the-state-library-of-ukraine-for-youth/newsletter-bibliosvit/1999-2001Issue-1-4/zurnal-bibliosvit-no2-02-2002-r.
Сафронова Т. Светловская волость в поэзии есть / Сафронова Т. // Наше місто. – 2013. – 18 травня. – С.8.
Сафронова Т., Дудченко О. Людина в професії: до 55-річчя директора бібліотеки Ольги Леонідівни Матюхіної / Т. Сафронова; О. Дудченко // Бібліосвіт : інформ. вісн. – Вип. 2 (58) 2016 / [редкол. : Г. Саприкін (голова редкол.), Т. Сопова (відп. ред.), Т. Якушко] ; Держ. б-ка України для юнацтва. – К. : [б. в.], 2016.– С.11-14. http://profy.4uth.gov.ua/methodical-work-of-the-state-library-of-ukraine-for-youth/newsletter-bibliosvit/2016-issue-57-60/bibliosvit-58-no2-2016-r.
Серадский Ю. Твой товарищ – книга / Ю. Серадський // Днепровская правда. – 1970. – 7 февр.
Спаріхіна Н. «Живі книги» про Чорнобиль / Н. Спаріхіна // Вісті Придніпров’я. – 2014. – 1 травня. – С.10.
Спаріхіна Н.В. Конкурс «Сучасний бібліотекар»/ Н. Спаріхіна // Вісник Дніпропетровської бібліотечної асоціації.– 2013. – №2. – С.19.
Степаненко Е. Знакомство с профессией / Е. Степаненко // Днепр вечерний. – 1981. – 16 марта.
Файберг І. Вивчаєте англійську? Бібліотека вас підтримає! / І. Файберг // Вісник Дніпропетровської бібліотечної асоціації. – 2016. – №4. – с.10-11.https://www.libr.dp.ua/duploads/files/%D0%92%D1%96%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BA%20%D0%94%D0%91%D0%90%202016_4.pdf.
Чуйко Т. Від щирого серця – своїми руками / Т. Чуйко // Борисфен. – 2013. – №1(259). – С.8.http://borysten.com.ua/images/arhive/borysten%201%20259.pdf
Створено: 19.09.2018
Редакція від 18.09.2020